جمعه بازار پارکینگ پروانه از شیر مرغ تا جون آدمیزاد جمعه بازار پارکینگ پروانه
اگر برای یک روز جمعه دنبال یک برنامه خاص می‌گردید که هم جالب باشه هم مزاحمت استراحت جمعۀ شما نشه، جمعه بازار پاساژ پروانه می‌تونه پیشنهاد خوبی باشه؛ هم فال هم تماشا.

شلوغی چهارراه استانبول در خیابان جمهوری، یکی از ویژگی‌هایی ثابت این محدوده است که حتی روزهای جمعه به برکت برپایی جمعه‌بازار همچنان به قوت خود باقی می‌مونه. جمعه بازار پروانه که در واقع اسم خودشو از نام پاساژ پروانه یعنی همون پاساژی که در پارکینگ اون برپا می‌شه، به سبقت برده؛ در سالهای اخیر به یکی از عناصر هویت شهر تهران و حتی ایران تبدیل شده. تا جایی که بسیاری از اجناس این جمعه‌بازار علاوه بر اجناس ایرانی، حاصل صنایع دستی کشورهایی مثل پاکستان، افغانستان و حتی ترکمنستانه. شاید یکی از جذابیت‌های این جمعه بازار همین ناهمگونی خاصی که در بین اجناس می‌بینیم طوری که نمی‌تونیم تشخیص بدیم توی چندتا غرفه اونطرف‌تر و یا حتی راهروی مجاور چه اجناسی برای فروش پهن شده. حرکت توی راهروهای این پارکینگ خیلی سخته و دلیلشم اینه که در جلوی هر غرفه‌ای همیشه جمعیتی ایستاده که حتی اگر خرید هم نکنن از دیدن ترکیب رنگها در لباسهایی با پارچه‌های طرح‌های ترکمن و زرق و برق خاصی که در دیگر لباسهای محلی دیده می‌شه، لذت می‌برن.

جمعه بازار پاساژ پروانه یکی از محدود جمعه‌بازارهایی است که همه نوع کالایی از لباس تا فیروزه‌ها و سنگ‌های قیمتی که برای تزئینات طلا استفاده می‌شن، می‌تونین توی اون پیدا کنید؛ قابهای چوبی آماده، میز و صندلی، لباس محلی، کیف و کفش، گلیم و فرش و رومیزی، زیورآلات، عروسکهای بافتنی، زیورآلات بدلی، کارهای هنری دانشجویان هنر و صنایع دستی که بعضا در جلوی چشم مشتریان محصولاتشون را آماده می‌کنند و حتی عینکهایی با فرم‌های شکسته و اشیای فلزی زنگ زده که فروشنده آنها معتقده که عتیقه هستن.

مکان این جمعه‌بازار پارکینگی‌است سه طبقه که در تمامی ایام هفته پناهگاهی برای ماشین‌هاست و روزهای جمعه مأمنی می‌شه برای ظریف‌کاری دست هنرمندانی که هنر دستشون را برای فروش آماده‌کردن. در واقع اینجا تبدیل شده به مکانی که هرکسی سعی میکنه تخصص و هنرش را به نمایش بزاره...

داخل این جمعه بازار فضای خاصیه که با خارج آن خیلی فرق می‌کنه! مدتها بدون توجه به ساعت زمان در بین غرفه‌ها راه قدم می‌زنید و انقدر موضوع برای توجه داره که حتی فراموش می‌کنید باید کمی سریعتر حرکت کنید. در فضای این جمعه بازار مغلمه‌ای از اجناس نو و کهنه‌ای می‌بینید که با رنگ و بوی مدرن و قدیمی، که بعضی از آنها بازسازی‌شدن و مشتریان خاص خودشونو دارند و در گوشه‌ای نیز جوانان هنرمندی که با نواختن سازهاشون حس مطلوب و لطیفی در فضا ایجاد می‌کنن.

اگر به این بازار نرفتید حتما سری به آنجا بزنید؛ می‌تونید زمانی را بین ساعت 9 و 10 تا 3 بعد از ظهر جمعه خودتون را به قدم‌زدن در این پارکینگ اختصاص بدید و بعد از آنجا به یکی از رستورانهای اطراف آن مثل پیتزا داوود یا ساندویچی‌های اون محدوده سری بزنید و یه روز جالب و سرگرم‌کننده را که احیاناً با خرید همراه بوده را برای خودتون ایجاد کنید.

20698 بازدید | 1391/9/22